Bezsáčkový Philips FC9264/01
Vysavač, který si zaslouží označení "vyšší kategorie"
(duben 2011)
Po několika měsících čekání (šlo o novinku) se nám dostal do rukou bezsáčkový vysavač z kategorie těch dražších - Philips FC9264/01, u kterého jsme předpokládali správně řešený a fungující cyklonový systém se všemi důsledky. K těm by měl patřit především trvale stabilní (!) sací výkon (bez ucpávání vstupního filtru) a uživatelsky pohodové vysypávání prachové nádoby.
Hlavním lákadlem reklamní kampaně byla ergonomicky navržená rukojeť pro lepší držení těla při vysávání bez nutnosti ohýbání. Dále jsme byli zvědaví i na dálkové ovládání na rukojeti.
Aktuální cena Philips FC 9264 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
Základní parametry bezsáčkového vysavače Philips FC 9264/01:
Max. výkon | 2000 W |
---|---|
Sací výkon | 375 W |
Prachová nádoba | 1,5 litru |
Cyklonový filtr | HEPA 10 |
Hubice | Tri-Active plus Turbokartáč (vzduchový) |
Proud vzduchu | 37 litrů/s |
Maximální podtlak | 33 kPa |
Pracovní dosah | 12,5 m |
Hmotnost vysavače | 7,9 kg |
Výstupní filtr | HEPA 13 |
Hlučnost | 76 dB |
Další vlastnosti:
- pomalý rozjezd motoru
- dálkové ovládání na rukojeti
- ergonomická rukojeť pro lepší držení těla
- automatický systém čištění filtru
- možnost nastavení ekonomického režimu vysávání
- nízká úroveň hluku
Naše měření výkonu vysavače najdete zde.
Základní popis vysavače Philips FC9264/01
Vysavač se svým výkonem, výstupní filtrací, pracovním dosahem a hubicemi dá srovnat s ostatními výkonnějšími modely Philips, např. s vysavačem Performer 9160.
Víceméně klasický tvar vysavače na třech kolečkách (dvě pevná, přední otočné). Nahoře jen dva ovládací prvky - vypínač a navíjení šňůry. Veškeré další ovládání je dálkové, umístěné na rukojeti. Uprostřed držadlo pro přenášení z měkké gumy, drží se dobře.
Ergonomicky řešená rukojeť. Pravou rukou se drží část s ovladačem, levou se drží světlá "packa" (zespoda nebo shora, jak to komu vyhovuje). Při držení za tuto packu je celý systém přesně vyvážený a manipulace s ovladačem se děje jen pohybem prstů, tedy palce. Měli jsem u toho stejný pocit jako u ovladače televize.
Výstupní HEPA filtr 13 je lehce přístupný pod krytem (i když prakticky není potřeba s ním manipulovat), spolehlivě utěsněný měkkým těsněním pod filtrem.
"Podvozek" vysavače. Je vidět i štěrbina pro parkování ve svislé poloze a nad předním kolečkem úchyt pro možné přenášení nastojato. Pohodlnější je ale nosit vysavač v horizontální poloze.
Po odklopení krytu je přístup k cyklonové komoře (prachové nádobě), jednoduše se dá vyjmout ven. Na pravé fotografii je vidět vstup vzduchu do nádoby zleva. Výstup z nádoby směrem k motoru je na víku v ose pod rukojetí.
Prachová nádoba a cyklonový systém u FC9264
Po vytažení z vysavače se dá prachová nádoba rozdělat (u popelnice) na dvě části. Ve spodní zůstane prach a smetí, dá se lehce vysypat. Horní část obsahuje vstupní HEPA filtr 10, filtrační mřížku a systém automatického čištění (oklepávač, to jsou ty zoubky vespod filtru na prostřední fotce). - Na pravé fotce je i oddělená mřížka od HEPA filtru.
Detail vstupního filtru, uprostřed detail mřížky a napravo celá sestava filtrů vysavače FC9264/01 - vstupní HEPA 10, výstupní HEPA 13 a molitan sloužící pro ochranu motoru.
Jak to pracuje? Podívejte se na levou fotografii. Vzduch o vysoké rychlosti přichází zleva a prudce se roztočí po okraji nádoby. Hrubé nečistoty se odstředivou silou drží u průhledných boků nádoby a pomalu klesají skrze štěrbinu na dno. Štěrbina zajišťuje, že se už nevrací a nevíří nahoře v nádobě.
Rotující proud vzduchu pokračuje ke středu nádoby (ve spirále) a unáší s sebou jen jemný prach, který se neodstředí a projde skrze mřížku (to červené uprostřed) až na vstupní HEPA 10 filtr. Dál vzduch prochází přes tento HEPA filtr do osy nádoby a směrem nahoru pokračuje dál k motoru. Zmíněný jemný prach je zachycen na vstupním HEPA filtru a po vypnutí vysavače, případně po spuštění oklepu (automatické čištění) padá na dno nádoby, do středového oddílu. Jak to vypadá v praxi můžete viděl o něco níže na fotografiích.
Nejjemnější prachové částice, významné pro alergiky jsou pak zachyceny na výstupním HEPA filtru č.13.
Příslušenství vysavače
Vlevo hubice Tri Active (velmi vhodná pro tvrdé podlahy), vpravo klasický Turbokartáč. Tri-Active má na bocích štětiny, kterými přihrnuje smetí na pevných podlahách a spolu s nezvyklým rohovým tvarem se nám líbila při vysávání kolem nábytku (kuchyňské linky).
Na tvrdých podlahách je výborná, na koberce se dá použít také po přepnutí přepínače. Kdo má v bytě zvířata, bude určitě na kobercích spokojenější s přiloženým turbokartáčem.
Poznámky k vysavači
1) Jak fungoval cyklonový efekt v praxi
Na následujících obrázcích je obsah prachové nádoby po kompletním vysátí bytu a použití automatického čištění filtru - "oklepávače filtru".
Cyklonovým efektem při vysávání došlo k separaci hrubého smetí (foto vlevo). Na dně střední části zůstal už jen jemný prach, který prošel ochrannou mřížkou filtru a opadl ze vstupního filtru. Vstupní HEPA filtr (prostřední foto) je ze strany prachové nádoby relativně čistý (nezanesený hrubou nečistotou), zevnitř pak zcela čistý (napravo). Nedochází tu k ucpávání vstupního filtru hrubými nečistotami ani k průchodu hrubšího prachu dál do vysavače. Během vysávání (asi 30 minut) se oklepávač nepoužil a přesto nedošlo ke snížení sacího výkonu. Změřili jsme si průtok vzduchu vysavače na začátku a na konci vysávání (po použití automatického čištění filtru) a nezjistili jsme měřitelný rozdíl.
Vlevo: je pohled na sestavu vstupního filtru s krycí mřížkou. Jak vidíte, mřížka je zcela průhledná, nedochází k nalepení hrubých nečistot díky vysoké rychlosti rotujícího vzduchu, který je odstředí na okraj nádoby, kde postupně opadávají dolů.
Vpravo: Nádoba po vysypání - I když to nebylo vzhledem k množství prachu potřeba, prachovou nádobu jsme vynesli a převrácením a poklepem vysypali do popelnice, bez nutnosti manipulace rukou uvnitř. Vynášet musíte samozřejmě celou nádobu i s filtrem a otevřít ji až venku - i ze spodní části filtru se trochu sype jemný prach. Podle nás, kdo bydlí v bytě, zejména ve vyšších patrech, nemusí po každém úklidu běhat dolů k popelnicím. Prachová nádoba je opravdu velká. Ale vždy záleží na konkrétních podmínkách (alergická domácnost, druh domácích zvířat apod.).
Cyklonový efekt fungoval stoprocentně - došlo k spolehlivému roztřídění na hrubý a jemný prach - díky tomu se během vysávání nezanášel vstupní HEPA filtr! Prach leží volně na dně a jde lehce vysypat.
Ucpávání filtru je problém levnějších vysavačů, kde se tento filtr nebo spíš ochranné sítko filtru rychle zanáší vlasy, textilními chlupy a malými částečkami (fotka napravo, cena 2200 Kč). Kromě toho je při vysypávání potřeba vybrat část prachu rukou, nejde jen vyklopit.
2) Cena
Cena kolem deseti tisíc za vysavač se může zdát dost vysoká, když stejnou práci udělá jiný za podstatně méně peněz (od Philips např. Performer FC9160 za 6 tis.). Tady jde ale o BEZSÁČKOVÝ vysavač a má-li fungovat správně a především uživatelsky "přítulně", je to cena přiměřená.
3) Kvalita vysávání - koberce a pevné podlahy
Hubicemi se tento vysavač shoduje s již zkoušeným Philips Performer FC9160. Má hubici Tri-Active pro pevné podlahy i koberce a dále standardní turbokartáč pro koberce. Nedělali jsme tedy již testy - protože se v obou případech jedná o silné vysavače, výsledek by byl pravděpodobně stejný, podívat se můžete zde.
Vysavač Philips FC 9264 pro testování poskytl Philips Česká Republika s.r.o.