Parní vysavač
(parní čistič)
Názvy parní vysavač a parní čistič se dost často používají pro stejný výrobek nebo se zaměňují. Kdo chce parní vysavač, mluví o tom, že chce parní čistič koberců a naopak. Vždy se jedná o parní čistič, který může být doplněný odsáváním a této kombinaci se říká parní vysavač.
Pro lepší pochopení ještě jinak. Parní čistič je přístroj, který vyrábí horkou páru pod tlakem a touto párou můžete čistit v domácnosti cokoliv, co snese teplotu cca 120°C. Tedy nejenom podlahy, ale i obklady, kuchňskou linku, vybavení koupelny a záchodu a další věci (viz. další text). Parní vysavač je totéž, jen je k tomu připojena hadice s hubicí, kterou odsáváte páru a parou narušené nebo rozpuštěné nečistoty.
Parní čistič (vysavač) zahrnuje kromě základního přístroje velké množství příslušenství. Kromě podlahových hubic to jsou i nástavce na čištění nábytku, čalounění, oken, různé kartáče, kartáčky a trysky na čištění spár dlažby nebo obložení, nástavce na hadry a další. Příslušenství může vypadat např. takto.
Jak pracuje parní čistič?
Základem parního čističe je bojler, ve kterém vzniká pára. Je to nádoba, částečně naplněná vodou a elektricky ohřívaná. Když chcete čistič použít, stačí nalít vodu, zapnout a počkat, až se vyvine dostatečný tlak páry. Ten bývá kolem 4-6 barů.
Parní čističe jsou jednokomorové (levnější) nebo dvoukomorové. Nezapomeňte si ověřit tento parametr před nákupem! Je to nejdůležitější hledisko při výběru v souvislosti s tím, co od čističe očekáváte a jak velký úklid budete provádět.
Jednokomorový parní čistič - voda se naleje přímo do bojleru, uzavře a spustí ohřev. Při používání voda v bojleru ubývá. Jakmile dojde, je potřeba přístroj vypnout, odpustit přebytečnou páru a chvíli počkat, až bojler mírně ochladne. Potom můžeme doplnit novou vodu a pokračovat. Doplněním vody se můžeme zdržet i desítky minut, záleží na provedení přístroje.
Dvoukomorový parní čistič - v přístroji se nachází kromě bojleru ještě zásobní nádrž na vodu, kterou můžeme doplňovat průběžně po celou dobu práce, bez přestávek a rizika manipulace s horkou vodou nebo párou. Bojler si udržuje po celou dobu činnosti konstantní hladinu vody a tím je zajištěný i konstantní vývin a kvalita páry.
KVALITA PÁRY - dobrý parní čistič musí zajistit, že při odběru páry tlak (teplota) nepoklesne pod určitou mez a pára bude mít stále stejný účinek! Zdůrazňuji to proto, že např. u níže uvedeného vysavače Zepter po první dávce (jeden tah hubicí) klesla teplota natolik, že pára se stala neúčinnou. Muselo se vždy čekat několik sekund na obnovení tlaku. Dlažbu s takovým vysavačem nevyčistíte vůbec, pára rychle vychladne.
Parametry parního vysavače
Velmi se liší podle provedení, je to jako u vysavačů. Na našem trhu koupíte parní vysavač v rozmezí od 1800 Kč (SOLAC LV 1500) až např. po ZEPTER (tuttoJEBBO) za 45.000 Kč. Neřiďte se cenou, uvedený Zepter mě velmi zklamal.
Základní parametry parního vysavače jsou:
- výkon vysavače
- výkon čističe (topné spirály)
- pracovní tlak [bar]
- kapacita nádržky [litry]
- proud páry [g/min.]
Výkon se někdy udává samostatně pro čistič i vysavač, někdy souběžný. Proto se při prohlížení parametrů podívejte, jaký výkon vlastně výrobce udává.
Teplota páry bývá do 120°C (u některých výrobců je možno zvolit až 150°C). Proto si před prvním použitím na kobercích či čalounění ověřte na některém málo viditelném místě, že nedojde k poškození materiálu. Každý koberec to nesnese.
31.3. - nová recenze na parní vysavač s žehličkou (úklidový systém) ZEPTER (45.000 Kč) - dopadla hodně špatně - popis, fotky, videa zde. Čekal jsem, že jde o předražený výrobek, tento však ani s párou nedělal, co měl.
Otevřeli jsme nové téma v diskusi, můžete sdělit své zkušenosti s párou nebo naopak získat i jiné názory. DISKUSE je zde.